Projektowanie ogrodów Katowice


Ogród to fascynujące miejsce, w którym można obcować z przyrodą, odpoczywać w cieniu drzew, cieszyć się aromatem kwiatów i sadzić ulubione warzywa. To miejsce towarzyskich spotkań przy grillu oraz przestrzeń, która idealnie nadaje się do dziecięcych zabaw. Choć Śląsk może nie kojarzy się ze zbyt dużą ilością zieleni, to w ostatnich latach ponury obraz miasta stanowiącego stolicę Górnego Śląska, najeżonego kopalniami i hutami, powoli się zmienia. Obecnie coraz więcej jest zadbanych parków i skwerów miejskich. Każdy chce też mieć przynajmniej skrawek własnego ogródka. Projektanci i architekci krajobrazu mają zatem w Katowicach pełne ręce roboty.

Zaprojektowanie wymarzonego ogródka nie jest wcale rzeczą prostą. Trzeba brać pod uwagę specyfikę danego terenu, jego metraż, uwarunkowania środowiskowe, a także potrzeby każdego klienta. Ogrody mają przede wszystkim służyć ludziom, więc to z myślą o nich powinny powstawać. Każdy mieszkaniec Śląska ma nieco inne zapatrywania oraz inną wizję na swoją własną przestrzeń zieloną. Dobry fachowiec doradzi najlepsze rozwiązania i pomoże w podjęciu kluczowych decyzji, ale też wysłucha klienta i jego opinii.

Ogród można zaaranżować w otoczeniu starego domu, który kwalifikuje się do remontu. W pierwszej kolejności trzeba jednak uprzątnąć posesję z nagromadzonych przez lata śmieci. Na terenie Katowic i okolic mnóstwo było pustostanów, które niszczały. Władze miasta udostępniają je czasem do użytku w zamian za przeprowadzenie remontu. Można wówczas stworzyć od podstaw przyjazne miejsce dla całej rodziny. Ogród z duszą to taki, w przygotowanie którego włoży się całe serce. Ogrody, które niegdyś były porośnięte krzakami i nieużytkami mogą stać się naprawdę cudownymi miejscami, lecz wymaga to wiele pracy. W pierwszej kolejności wycina się chwasty i kosi wysokie trawy. Następnie teren zostaje uprzątnięty ze śmieci, jak np. stare puszki, worki, elementy metalowe, części dawnych konstrukcji, etc. Gdy teren jest czysty, musi zostać odpowiednio wyrównany, czasem występuje konieczność przywiezienia lepszej gatunkowo ziemi, na której będą mogły swobodnie wyrosnąć kwiaty, warzywa czy inne rośliny. Stworzenie ogródka w miejscu, które wcześniej straszyło swoim upiornym wyglądem to nie lada satysfakcja. Na Śląsku z roku na rok coraz więcej miejsc zyskuje tzw. drugie życie.

Więcej znajdziesz na: ogrody-projekty.pl