Ekrany spawalnicze – do czego służą?


Bezpieczeństwo stanowiska pracy jest niezwykle istotną kwestią. Odpowiednio zapewniona ochrona pozwoli uniknąć potencjalnych zagrożeń, jakie mogą pojawić się w związku z wykonywanymi czynnościami.
W pracy spawacza ogromną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa odgrywają specjalne ekrany spawalnicze. Chronią nie tylko pracownika, ale przede wszystkim znajdujące się w pobliżu osoby. Można je uznać za swoistą tarczę ochronną dla skóry i oczu przed szkodliwym promieniowaniem IR oraz UV. Narażeni są na nie ludzie, nie biorący bezpośrednio udziału w procesie, którzy mogą nieświadomie spoglądać na łuk spawalniczy.
Ekrany spawalnicze mają zatrzymać rozbłyski światła niebieskiego i promieniowania ultrafioletowego, które zagrażają nie tylko zdrowiu, ale i życiu znajdujących się nieopodal osób. Ich zadaniem jest również blokowanie przedostania się gorących odprysków metalu, które mogą skaleczyć innych pracowników, nieposiadających specjalnych ubrań ochronnych i przyłbic. Oprócz tego hamują rozprzestrzenianie się w pomieszczeniu pyłów i gazów oraz zapobiegają powstawaniu pożarów w miejscu wykonywanej pracy. Ich rola jest więc nieoceniona.
Mobilne ekrany spawalnicze wyróżniają się lekkością. Dzięki temu można je łatwo przenosić z miejsca na miejsce. Ponadto są proste w montażu i demontażu – wystarczy mieć przy sobie płaski klucz oraz śrubokręt.
Mogą być stosowane zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz. Złożone są z folii ochronnej i metalowego, odpowiednio wyprofilowanego stelaża. Sprawia to, że konstrukcja jest bardzo stabilna, co minimalizuje przewrócenie ekranu. Pełnią one bardzo ważną rolę – zabezpieczają przed poważnymi skutkami ubocznymi, które mogą powstać w trakcie wykonywania pracy. Ekrany spawalnicze występują w różnych rozmiarach – dostępne są warianty zarówno mniejsze, jak i większe. Ponadto można je znaleźć w czterech wariantach kolorystycznych. Każdy kolor to inna przepuszczalność światła dziennego. Jednak niezależnie od barwy, każdy parawan zapewnia jednakowy, wysoki poziom ochrony.

Odwiedź nas na: https://izolacyjnie.pl