Specjalne potrzeby cery naczynkowej

Rozszerzone naczynka potocznie nazywane są pajączkami, a w języku naukowym to teleangiektazje. Problem wielu kobiet wynika z rozszerzenia naczyń, uwidaczniających się w postaci niewielkich zmian na skórze koloru jasnoniebieskiego lub czerwonego. Cera naczynkowa wymaga specjalnej pielęgnacji – zarówno tej codziennej, czyli preparatów do demakijażu i kremów, jak również profesjonalnych zabiegów. Na początku warto również odkryć przyczyny problemów – najczęściej winna jest wrodzona kruchość naczyń krwionośnych. Pajączki mogą pojawiać się też wraz z upływem lat i wówczas ich przyczyną jest najczęściej menopauza.

Cera naczynkowa

Pielęgnacja na co dzień

 

Codzienne oczyszczanie jest kluczowe dla zdrowia każdego typu cery. Jednak w przypadku problemów z naczynkami łatwo o błąd – mycie gorącą wodą jest absolutnie niewskazane, podobnie jak gorące kąpiele. Podrażnienia mogą powodować także wszystkie kosmetyki o silnym działaniu oczyszczającym, maseczki typu peel-off oraz składniki, takie jak alkohol, mentol lub olejek eukaliptusowy.

Wybierane kosmetyki powinny zawierać substancje aktywne, które wzmocnią i uszczelnią naczynia. W składnie warto szukać takich elementów, jak:

- witamina K – zmniejsza pajączki dzięki przeciwdziałaniu krwotokom i wylewom podskórnym;

- witamina PP i C – zapobiegają pękaniu naczynek i mają zdolność ich uszczelniania;

- ekstrakt z arniki górskiej – wzmacnia naczynia krwionośne oraz ma właściwości przeciwzapalne;

- ekstrakt z miłorzębu – usprawnia krążenie w naczyniach krwionośnych;

- algi morskie – łagodzą podrażnienia i nawilżają cerę;

- wyciąg z nagietka – łączy działanie przeciwzapalne z wzmocnieniem kruchych naczyń. 

Skłonność po powstawania pajączków powinna wymusić działania profilaktyczne, czyli stosowanie kosmetyków z wymienionymi składnikami. Nie zawsze działania te będą wystarczające i wówczas uzupełnieniem domowej pielęgnacji powinny stać się profesjonalne zabiegi.

 

Profesjonalna pomoc dla cery naczynkowej

 

-jono- i sonoforeza -  zabiegi mają na celu wprowadzenie w głąb skóry składników aktywnych, takich jak witamina K i PP. Nieco inna jest wykorzystywana technologia – w przypadku jonoforezy jest to prąd elektryczny, zaś sonoforezy ultradźwięki. Koszt tego rodzaju zabiegów to około 150 złotych.

-metoda laserowa – jest to zabieg o wiele drożny niż jono- i sonoforeza, bo cena jednego seansu waha się od 150 do 500 złotych. Jednak dzięki laserowi można zamknąć nawet najdrobniejsze rozszerzone naczynia krwionośne.

 

 

 

Zobacz także

Kwas glikolowy w zabiegach kosmetycznych

Profesjonalny peeling wykonywany w salonie kosmetycznym może wykorzystywać różne substancje o działaniu...

Czytaj dalej

Zabieg galwanizacji

Galwanizacja jest znana przede wszystkim jako zabieg rehabilitacyjny, wykorzystywany przy zaniku mięśni. Ma jednak...

Czytaj dalej