Leczenie migreny – mniej znane zalety botoksu

Toksyna botulinowa znana jest głównie jako substancja wykorzystywana w medycynie estetycznej i służąca wygładzeniu zmarszczek. To obecnie podstawowe zadanie botoksu, ale znany jest on również w innych dziedzinach medycyny, nie tylko estetycznej. Jedną z zalet botoksu jest możliwość wykorzystania go w terapii migrenowego bólu głowy.

Migrena

Migrena

 

Silny i trwający przez kilka dni ból głowy, uniemożliwiający pacjentom codzienne funkcjonowanie, bywa diagnozowany jako migrena. Schorzeniu towarzyszą często kolejne objawy, takie jak wymioty, nadwrażliwość na dźwięki lub światłowstręt, co dodatkowo obniża jakość życia. Ból często jest odczuwany jako ostry i pulsujący, zlokalizowany po jednej stronie głowy. Problem może dotyczyć zarówno kobiet, mężczyzn, a nawet dzieci.

Wśród przyczyn migrenowego bólu głowy wymienia się często: stres, miesiączkę, owulację i przyjmowanie leków antykoncepcyjnych przez kobiety, nieprawidłową dietę, nadmierny wysiłek fizyczny lub przyjmowanie niektórych pokarmów.

Ze względu na uciążliwość objawów priorytetem jest ich złagodzenie i umożliwienie pacjentom normalnego funkcjonowania – mogą w tym pomóc leki, ale również botoks.

 

Terapia z wykorzystaniem botoksu

 

Przed zastosowaniem toksyny botulinowej konieczna jest konsultacja i szczegółowy wywiad z pacjentem. Lekarz powinien udzielić informacji o przebiegu leczenia, przeciwwskazaniach i możliwych skutkach ubocznych. Skuteczność zabiegów zależy od czynników powodujących migrenę – botoks wykazuje największą skuteczność w przypadku kurczów mięśni drażniących lub uciskających nerwy.

Zabieg polega na iniekcji w określone mięśnie znajdujące się w okolicy skroni, czoła lub tylnej części głowy i szyi, co prowadzi do ich relaksacji. Proces jest krótki i trwa kilkanaście minut, jest niemalże bezbolesny i nie powoduje u pacjentów dyskomfortu. Efekty są odczuwalne w przeciągu 3-7 dni, a efekt zabiegu utrzymuje się przez około 6 miesięcy. Jednocześnie poddający się mu pacjenci w większości nie odczuwają żadnych skutków ubocznych, a ponad połowa z nich deklaruje, że bóle migrenowe ustąpiły całkowicie – w innych przypadkach dochodzi do ich złagodzenia.

Ponieważ stosowanie botoksu jest całkowicie bezpieczne, po pół roku od wykonania zabiegu, może on zostać powtórzony. Pozwala to utrzymać korzystny rezultat terapii.

 

 

Zobacz także

Kwas glikolowy w zabiegach kosmetycznych

Profesjonalny peeling wykonywany w salonie kosmetycznym może wykorzystywać różne substancje o działaniu...

Czytaj dalej

Zabieg galwanizacji

Galwanizacja jest znana przede wszystkim jako zabieg rehabilitacyjny, wykorzystywany przy zaniku mięśni. Ma jednak...

Czytaj dalej